• Merhaba savaşçı, biraz yardıma ihtiyacın var gibi görünüyor. Ben sana yardım edeceğim!

Eğer Minecraft Skript hakkında destek almak istiyorsan buraya, Minecraft Plugin hakkında destek almak istiyorsan buraya, Minecraft Sunucu Saldırıları hakkında destek almak istiyorsan buraya, Minecraft Bungeecord hakkında destek almak istiyorsan buraya, Minecraft Modlar hakkında destek almak istiyorsan buraya, Minecraft Haritalar hakkında destek almak istiyorsan buraya ve son olarak Minecraft Genel hakkında destek almak istiyorsan buraya tıkla!

Muzaffer Bayraktar

Somon Balığı Selam Vermeye Geldi
Elmaslar
10
Puanlar
200
-
Muzaffer BAYRAKTAR#8519
-
Minecraft
MuzoTC
Herkese Merhaba,

Sizlere bu konumda benimde okuduğum Bilişim Teknolojileri ve Yazılım bölümü hakkında meraklılarına ve isteyenlere bilgiler vereceğim.

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Bölümü Nedir?

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım bölümü ortaokullarda gördüğümüz derslere benzemeyecektir. Yeri geldiğinde bilgisayar sökeceğiz, yeri geldiğinde kodlama yapacağız. Bu bölüm İç donanım, dış donanım, programlama, grafik, animasyon, veritabanı, ağ işletimi, bilgisayar bakımı ve entegrasyonu konuları olan bölümdür.
Meslek lisesi okuyup bu bölümü seçmek istiyorsanız ilk başta dikkat etmeniz gereken şeyler var. Bu bölümün geleceği çok parlak fakat bu bölümde sadece istekli ve hırslı kişiler ilerleyebilir. Çünkü bu bölümde yeri gelecek fiziksel olarak çözüm yolu arayacaksınız, yeri gelecek ekranda yazan anlamadığınız kelimeler ve şekillerle uğraşacaksınız. Yani donanımsal ve yazılımsal olarak çalışacaksınız.
(Aşağıda ki sınıf sistemi bu yılda olan müfredata göre anlatılmıştır.)

Rnodlj.png

10. Sınıfta görülecek dersler ve işleyişleri
10. Sınıfta yani bölümün ilk yılında (şuan ki müfredata göre) 4 adet bölüm dersiniz olacak. Bunlar ; Programlama Temelleri, Bilişim Teknolojileri Temelleri, Ofis Programları ve Bilişim Teknik Resmi'dir.

Ofis Programları
Bu bölümde Microsoft'un tasarlayıp bizlere sunduğu ofis için gerekli programların temellerini göreceğiz. Bahsettiğim programlar, Microsoft Word, Access, PowerPoint, Excel, Publisher gibi programların mantığını ve nasıl çalıştığını göreceğiz.

Bilişim Teknik Resmi
Bu bölümün bilişim teknolojileri bölümü ile ne alakası var diye sorabilirsiniz. Bu bölümde elimizle şekiller çizip çizimlerimizi geliştiriyoruz. Bilgisayarda kullandığımız italic (eğik) yazıları elimizle çizip kağıda uyarlıyoruz. Ayrı olarak bir şeklin önden görünümünü, yandan, üstten ve alttan görünümünü yani kısaca izdüşümlerini çiziyoruz.

Bilişim Teknolojileri Temelleri
Bu bölümün temel dersi Bilişim Teknolojileri Temelleri dersidir. Zira bu bölümde iç donanımdan tutun dış donanıma kadar her cihazın nasıl çalıştığını ve her cihazın tüm özelliklerini göreceğiz. (Bu arada bu bölüm şuan ki müfredata göre 10. sınıf baraj derslerinden birisidir.) Bu dersin kredisi 5 ve baraj dersi olduğu için 10. sınıfa göre çok önemlidir.

Programlama Temelleri
Bilişim bölümünün en zor dersi diyebiliriz. 5 Saat boyunca kod yazıp program temellerini öğrendiğimiz bir derstir. Bu derste (şuan ki müfredata göre) C# programlama dilini göreceğiz. Bu dil ile konsol ve bilgisayar programları yazabileceğiz. Bu dersin en önemli katkısı üniversitede seçim yapacağımız alt dalların %70'lik kısmını içinde bulundurmasıdır. Yani siz bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği veya web programlama dallarını istediğinizde bu derste gördükleriniz yine karşınıza çıkacaktır. Yani kısacası bu dersten kaçış yok :)

Rnodlj.png

11. Sınıfta görülecek dersler ve işleyişleri

Bu bölümde 10. sınıfa göre daha çok dersler var. Fakat ben sadece sizlere bu sınıftaki en önemli 1 dersi anlatacağım. Evet, Web Tasarım ve Programlama.

Web Tasarım ve Programlama
Bu ders 11. sınıfta 10 saatlik bir derstir. Çünkü eğer bu dersi tamamiyle kavrarsanız üniversitede Web Tasarım ve Programlama alanında kolaylıkla gelişebilirsiniz. Bu derste görecekleriniz programlama temelleri dersine benzer olacaktır. Bu derste de kod yazacaksınız. Fakat programlama temelleri dersine göre farklı bir programlama mantığı olacak.
Bu derste siz Web sitesi kodlayacaksınız. Yani bir sitede gözüken temalar, tıklama butonları, renkler vs. her şeyi kodlama yoluyla yapacaksınız. Tabii kodlamak içinde bilmeniz gereken birkaç programlama dili var. Bunların bazısı, HTML, CSS ve JS (JavaScript)'tir. Ayrı olarak PHP ve jQuery gibi diller de var fakat ilk dediğim diller web sitesi yapmanıza yeterli olacaktır.

Rnodlj.png

12. Sınıfta görülecek dersler ve işleyişleri
Lise hayatımızın son yılında da bayağı bir ders işleyeceğiz :D. Bu yılda Açık Kaynak İşletim Sistemleri ve yanına ek bazı dersleri göreceğiz. Ben size sadece Açık Kaynak İşletim Sistemleri'ni anlatacağım.

Öncelikle Açık Kaynak Nedir? size bir özet geçeyim.
Açık kaynak demek, o yazılım veya işletim sisteminin hem ücretsiz hem de özgür bir program veya işletim sistemi olması demektir. Yani açık kaynaklı işletim sistemlerinde veya programlarında, o programın veya işletim sisteminin içinde yer alan kodlar kullanıcıya özgür ve ücretsiz bir şekilde gösterilir, üzerinde değişiklik yapılır ve geliştirilebilir.

Açık Kaynak İşletim Sistemleri
İşletim sistemi denince akla ilk olarak şüphesiz Windows gelir. Fakat sadece Windows değil, bu derste belki de adını bile yeni duyduğumuz işletim sistemlerini göreceğiz, bununla kalmayıp çalışma mantıklarını göreceğiz. Açık kaynaklı işletim sistemine en iyi örnek Linux'tur. Hatta bu işletim sistemininde Windows gibi alt sistemleri de vardır. Alt sistemlere örnek olarak Ubuntu ve Pardus örnek verilebilir.

Rnodlj.png

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Bölümünün Alt Dalları

• Ağ İşletmenliği
  • Veritabanı Programcılığı
  • Web Tasarım ve Programlama
  • Bilgisayar Teknik Servisi
İsterseniz sizlere bu alt dalların tanımını ve görevlerini anlatalım.

Ağ İşletmenliği

Bu bölüm tümüyle kurulum, bakım & onarım'dan oluşmaktadır. Sunucu kurumları, bilgisayar donanım & yazılım kurulumları, ağ yönetimi ve kurulumu, bakım & onarım hakkında oluşan bir bölümdür. Donanım ve yazılımsal hatalara çözüm yolu üretirler.
Bu bölümün görevleri şunlardır:

• Algoritma Oluşturmak
  • Kurulacak olan sistemlerin altyapısını oluşturmak
  • Geniş ağ sistemleri için düzgün bir yönetim sistemi hazırlamak
  • İş analizi yapmak
  • İşin organizasyonunu ve işleyişini yapmak
  • Sunucu sistemlerini fiziksel olarak ağ bağlantısı kurarak oluşturmak

Rnodlj.png

Veritabanı Programcılığı
Veritabanı Nedir?
diye sorabilirsiniz, hemen açıklayalım:
Veritabanı ingilizce telaffuzu database'dir. Veritabanı, bir sistemin, sitenin veya programın bilgilerini içinde tutan sistemdir. Örneğin kayıt ol ve giriş yap sistemi olan bir siteniz var. Sitenize kayıt olanların bilgileri veritabanında saklanır. Daha sonra giriş yapmak isteyen kullanıcı kayıtlı ise giriş yapınca sistem kullanıcının girdiği bilgiyi veritabanında arar. Eşleşenen bilgiler varsa sisteme giriş yapılır.
Veritabanı Programcılığında, sistemlerin, yazılımların ve sitelerin veritabanını oluşturursunuz. Yani altyapısını oluşturursunuz.
Bu dalda yapacağınız görevler şunlardır:

• Algoritma yapmak
  • İş Organizasyonu yapmak
  • Sistemlerin veritabanını hazırlamak
  • Veritabanı tabloları tasarımı yapmak
  • Tamamlanmış programların veritabanını inceleme ve test etme
Rnodlj.png

Web Tasarım ve Programlama
Belki de konu boyunca duyduğunuz en çok kelime buydu. Çünkü bu bölümde apayrı bir şeydir. Bu bölümde dediğim gibi siteler kodlayacaksınız. Fakat, lise hayatından üniversiteye geçtiğiniz için işler zorlaşacak. Artık işin içine Veritabanı ve ilk başta söylediğim PHP ve jQuery gibi diller girecek. Bu diller betik dillerdir. Siteye gömülürler. Artık sadece site değil, hem sitenin temasını, altyapısını ve veritabanı sistemlerini yapacaksınız. Yani kayıt ol ve giriş yap gibi bir forum yapıyorsanız kesinlikle veritabanı kullanacaksınız. Çünkü kullanıcıların bilgileri bir depoda yani bir veritabanında tutulması gerekir. Burada da devreye veritabanı dili olan SQL devreye giriyor. SQL programlama dili ile siteyle veritabanının bağlantı işlemini yaparsınız. Bu sayede kullanıcı sitede kayıt olunca kullanıcının bilgileri hoop veritabanına girer.
Bu bölümde yapabilecekleriniz şunlardır:

• Algoritma Yapmak
  • Sitenin görsel tasarımını hazırlamak
  • Web sitesi ile veritabanı ilişkilendirmek
Rnodlj.png

Bilgisayar Teknik Servis
"Abi şuna bi format atsana ya" gibi cümleleri duyabileceğiniz bir dal. Çünkü bu dalda bilgisayar, laptop, tablet, televizyon gibi aletlerin tamiratını, bakımını ve onarımını yapacaksınız. Ayrıca bilgisayar uyumlu sistemlerde yapacaksınız. Bu bölümü uzun uzun anlatmaya gerek yok. Her şey ortada.

Bu bölümde yapılacak görevler şunlardır:

• Algoritma yapmak
  • Arıza gidermek
  • Bakım onarım yapmak
  • Hata tespit etmek
  • Gerekirse bilgisayar uyumlu sistemler oluşturmak
  • Yapılan projeyi test etmek
Rnodlj.png
Son Olarak ;

Farkettiniz mi? Her dalda en az 1 defa Algoritma kelimesi geçiyor. Peki Algoritma nedir? size kısaca özetleyip konumu sonlandırayım.

Algoritma

Algoritma aslında her şeydir. Örnek verirsek daha iyi anlarsınız. Şimdi siz okula gideceksiniz. Gelin okula gitmenin algoritmasını yapalım.
  • Uyanmak
  • El yüz yıkamak
  • çantanı hazırlamak
  • okul kıyafetini giymek
  • kahvaltı yapmak
  • otobüse binmek
  • okul durağında inmek
  • okula girmek
Bakın şuan ben okula gitmem için bir algoritma yaptım. İşte bizim görüp görebileceğimiz her şey algoritmadır. Bunun bu bölümle alakasına gelirsek,
bir proje hazırlayacaksınız, bunun ilk başta projenin ne üzerine olduğu, projenin tasarımı, kullanılacak kaynak, işe başlamak, geliştirmek ve bitirmek. İşte siz bu bölümde yapacağınız projenin ilk başta algoritmasını yapmanız gerekir. Tabii yapmak zorunda değilsiniz. Fakat algoritma sizi bu bölümde daha çok geliştirir. Bu bölümün temeli Algoritma'dır.

Rnodlj.png

Mc-tr Ailesi,
konum burada sonlanıyor. Buraya kadar okuyup beğenen herkese çok teşekkür ederim.
Atladığım veya yanlış açıkladığım yerler varsa bana yorum kısmında bildirebilirsiniz.
Hoşçakalın.

Rnodlj.png

Discord: Muzaffer Bayraktar#8519
İnstagram: muzaffer__bayraktar​

Yukarı