Sol Reklam
Sağ Reklam

Rehber Basit Bungeecord Rehberi | Nasıl Çekirdek (Hub) Sunucu Kurabilirim?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Reynixan

Le cose belle arrivano quando non le cerchi.

Discord:

Reynixan#8044

Elmaslar
725
Puanlar
8.175
Yer
Istanbul
Ön Söz

Selamlar değerli forum sakinleri.
Bir sürü bungeecoord rehberi mevcut fakat aklında halen soru işaretleri olanlar mevcut.
Bu konumda o soru işaretlerine yanıt olmayı ümit ediyorum.

Rehber

Bungeecord nedir?
Çekirdek (Hub) sunucu yapacaksanız, bungeecord olmazsa olmazdır.
Birden fazla oyununuz var ise veya tek oyununuz olup ta lobi eklemek istiyorsanız bungeecord burada devreye girer.
Farklı portlar arasında bir köprü görevi görür bungeecord.

Config dosyasında neler yapmam gerekir?
İlk öncelikle sunucularınızı ayarlamanız gerekir.
Üst kısımlarda servers: satırının altında sunucularınızı ayarlayabilirsiniz.
Kod:
servers:
  lobi:
    motd: 'Lobi'
    address: localhost:25566
    restricted: false
  skyblock:
    motd: 'Skyblock'
    address: localhost:25567
Standart (default) port 25565'tir. Bu bungeecordumuzun portu olacak.
Bu sayıdan farklı olarak istediğiniz bir sayıyı diğer sunucularınızın portu olarak belirleyebilirsiniz.
Ben lobi için 25566, skyblock için 25567 portunu seçtim.
NOT: Eğer sunucuları farklı bir makineden açıyorsanız "localhost" yerine o makinenin ip adresini girmeniz gerekir.
1589527693913.png

Portları ayarladıktan sonra ana sunucuyu belirlemeniz gerekir.
Oyuncular sunucunuza girdiklerinde nereye bağlansınlar?
Büyük ihtimal lobiyi seçeceksiniz.
Bunu priorities: kısmından ayarlayacağız.
Kod:
  priorities:
  - lobi
Artık oyuncular ilk girişte lobiye aktarılacaklardır.

Bunların dışında config dosyasını fazla kurcalamanızı önermem. Eğer bir sorun olursa gereken yeri düzeltirsiniz.

Lobi ve oyunların portlarını nereden ayarlarım?
Ayarlayacağınız pakete geliyorsunuz. Burada server.properties adında bir dosya olmalıdır.
O dosyayı açın ve server-port: satırını bulun. Oraya bungeecord config dosyasında ayarladığınız portu girin.

Oyuncular sunucuya zarar verebilir mi?
Büyük ihtimal sadece lobide oyunculardan şifre isteyeceksiniz. Oyunlara girişte oyuncular şifrelerini yazmayacaklar.
Peki oyuncular sunucu adresi kısmına, ip adresini port ile beraber yazıp oyununuzun portunu bulursa...
O zaman sizin hesabınıza şifresiz bir şekilde girebilir ve kötü olaylar yaşanabilir.

Bunun önüne geçmek için IPWhitelist gibi eklentiler yükleyebilirsiniz. Güncel sürümünü yüklemenizde fayda var.
Bundan önce yapmanız gereken bir şey var.
Pakette spigot.yml adında bir dosya mevcut. Bunu açın ve bungeecord: ayarı "false" ise "true" yapın.
Ek olarak; ne olur ne olmaz diye düşünerek basit bir kod skripti ekleyerek güvenliğinizi arttırabilirsiniz.
Oyunlara girişte yetkililerden bir güvenlik kodu isteyen bir skript ile bu mümkün.

Son

İşte güzel bir çekirdek sunucusuna dönüştünüz.
Korumalarınızı sağlam yapmaya özen gösterin. Saldırıları ilk bungeecord, sonrasında lobi karşılayacak.
Şifre istenmeyen oyunlarda oyuncular hesabınıza girip sunucuya zarar verebilir.
Tüm önlemleri sıkı alın ve profesyonel bir sunucu olmaya emin adamlarla ilerleyin.
:melek:

Umarım yararım dokunmuştur.
Basit olsa da öz ve yeterli olduğunu düşünüyorum.
Hoşçakalın, görüşmek üzere.

ChampCem

Fırında Isıttığım İlk Taş

Discord:

Champcem#1704

Elmaslar
44
Puanlar
0
Minecraft
ChampCem
Yetersiz

Reynixan

Discord:

Reynixan#8044

Elmaslar
725
Puanlar
8.175
Yer
Istanbul
Açıkçası bu konuya bakılarak çekirdek sunucu kurulabileceğini düşünüyorum. Basit ve kısa bir rehber zaten. Daha detaylı ve uzun bir konu yazabilirim belki ileride.
Teşekkürler.

chetin

Odunlara Vur Vur Vur!

Discord:

çetin#4340

Elmaslar
30
Puanlar
3.755
Yer
Orhangazi
Minecraft
Semosedo
Facebook
raincraftnetwork
Twitter
raincraftnet
Basit ama epey yardımcı bir konu olmuş. Yine de konuyu biraz daha geliştirebilirsiniz.

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Günümüzün en çok sorulan sorulardan birisi olan Bungecoord kurulumu hakkında detaylı bir konu açmanız hoş olmuş ki emeğinize de sağlık :<3:

Reynixan

Discord:

Reynixan#8044

Elmaslar
725
Puanlar
8.175
Yer
Istanbul
Basit ama epey yardımcı bir konu olmuş. Yine de konuyu biraz daha geliştirebilirsiniz.

Günümüzün en çok sorulan sorulardan birisi olan Bungecoord kurulumu hakkında detaylı bir konu açmanız hoş olmuş ki emeğinize de sağlık :<3:
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. <3 :<3:
Basit bir rehber olarak bu kadar bilginin yeterli olacağını düşünmüştüm. İsteğiniz üzere geliştirip daha kapsamlı bir konu paylaşacağım. :melek:

xPucciGqng

Nerelerdesin Be Zümrüt?
Elmaslar
371
Puanlar
3.835
Spigot Olan Bir Sunucuyu Bungecoord Yaparsak Ne Gibi Değişiklikler Olur Hocam

B

BraveHeart_

Ziyaretçi
Spigot Olan Bir Sunucuyu Bungecoord Yaparsak Ne Gibi Değişiklikler Olur Hocam
Tekrardan Merhabalar , Bungecoord Hub Serveri İçin Geçerli Bir Eklentidir. Eğer Sunucunuzu Hub ( Bir Kaç Oyun ) Yapmak İstiyorsanız Bungecoord Kurmak Zorundasınız. Spigot İse Tek Oyunlu Sunucular İçin Geçerlidir. Spigot'a Hub Sunucu Kurulmaz. Arasındaki Farklar Birisini Hub Sunucusu Diğerine İse Tek Oyunlu Sunucu Kurmak İçin Lazımdır. <3

xPucciGqng

Nerelerdesin Be Zümrüt?
Elmaslar
371
Puanlar
3.835
Tekrardan Merhabalar , Bungecoord Hub Serveri İçin Geçerli Bir Eklentidir. Eğer Sunucunuzu Hub ( Bir Kaç Oyun ) Yapmak İstiyorsanız Bungecoord Kurmak Zorundasınız. Spigot İse Tek Oyunlu Sunucular İçin Geçerlidir. Spigot'a Hub Sunucu Kurulmaz. Arasındaki Farklar Birisini Hub Sunucusu Diğerine İse Tek Oyunlu Sunucu Kurmak İçin Lazımdır. <3
ayarlanmasına dair bir video varmı?

B

BraveHeart_

Ziyaretçi
B

BAba___

Ziyaretçi
Te
Ön Söz

Selamlar değerli forum sakinleri.
Bir sürü bungeecoord rehberi mevcut fakat aklında halen soru işaretleri olanlar mevcut.
Bu konumda o soru işaretlerine yanıt olmayı ümit ediyorum.

Rehber

Bungeecord nedir?
Çekirdek (Hub) sunucu yapacaksanız, bungeecord olmazsa olmazdır.
Birden fazla oyununuz var ise veya tek oyununuz olup ta lobi eklemek istiyorsanız bungeecord burada devreye girer.
Farklı portlar arasında bir köprü görevi görür bungeecord.

Config dosyasında neler yapmam gerekir?
İlk öncelikle sunucularınızı ayarlamanız gerekir.
Üst kısımlarda servers: satırının altında sunucularınızı ayarlayabilirsiniz.
Kod:
servers:
  lobi:
    motd: 'Lobi'
    address: localhost:25566
  skyblock:
    motd: 'Skyblock'
    address: localhost:25567
Standart (default) port 25565'tir. Bu bungeecordumuzun portu olacak.
Bu sayıdan farklı olarak istediğiniz bir sayıyı diğer sunucularınızın portu olarak belirleyebilirsiniz.
Ben lobi için 25566, skyblock için 25567 portunu seçtim.
NOT: Eğer sunucuları farklı bir makineden açıyorsanız "localhost" yerine o makinenin ip adresini girmeniz gerekir.
Eki Görüntüle 124260

Portları ayarladıktan sonra ana sunucuyu belirlemeniz gerekir.
Oyuncular sunucunuza girdiklerinde nereye bağlansınlar?
Büyük ihtimal lobiyi seçeceksiniz.
Bunu priorities: kısmından ayarlayacağız.
Kod:
  priorities:
  - lobi
Artık oyuncular ilk girişte lobiye aktarılacaklardır.

Bunların dışında config dosyasını fazla kurcalamanızı önermem. Eğer bir sorun olursa gereken yeri düzeltirsiniz.

Lobi ve oyunların portlarını nereden ayarlarım?
Ayarlayacağınız pakete geliyorsunuz. Burada server.properties adında bir dosya olmalıdır.
O dosyayı açın ve server-port: satırını bulun. Oraya bungeecord config dosyasında ayarladığınız portu girin.

Oyuncular sunucuya zarar verebilir mi?
Büyük ihtimal sadece lobide oyunculardan şifre isteyeceksiniz. Oyunlara girişte oyuncular şifrelerini yazmayacaklar.
Peki oyuncular sunucu adresi kısmına, ip adresini port ile beraber yazıp oyununuzun portunu bulursa...
O zaman sizin hesabınıza şifresiz bir şekilde girebilir ve kötü olaylar yaşanabilir.

Bunun önüne geçmek için IPWhitelist gibi eklentiler yükleyebilirsiniz. Güncel sürümünü yüklemenizde fayda var.
Bundan önce yapmanız gereken bir şey var.
Pakette spigot.yml adında bir dosya mevcut. Bunu açın ve bungeecord: ayarı "false" ise "true" yapın.
Ek olarak; ne olur ne olmaz diye düşünerek basit bir kod skripti ekleyerek güvenliğinizi arttırabilirsiniz.
Oyunlara girişte yetkililerden bir güvenlik kodu isteyen bir skript ile bu mümkün.

Son

İşte güzel bir çekirdek sunucusuna dönüştünüz.
Korumalarınızı sağlam yapmaya özen gösterin. Saldırıları ilk bungeecord, sonrasında lobi karşılayacak.
Şifre istenmeyen oyunlarda oyuncular hesabınıza girip sunucuya zarar verebilir.
Tüm önlemleri sıkı alın ve profesyonel bir sunucu olmaya emin adamlarla ilerleyin.
:melek:

Umarım yararım dokunmuştur.
Basit olsa da öz ve yeterli olduğunu düşünüyorum.
Hoşçakalın, görüşmek üzere.
Teşekkürler bende vds'li server aldım ama daha önce bungeecord kullanmadım bu metin bana yararlı oldu teşekkürler

-HamzaCan-

Somon Balığı Selam Vermeye Geldi

Discord:

-HamzaCan-#4975

Elmaslar
6
Puanlar
1.995
Yer
Ankara
Minecraft
RagingLego
Bilmeyenlerin bilmesi gereken, öğrenmeye çalışanların ise önüne çıkması gereken bir konu.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı