Sol Reklam

Ayşe Kulin Kimdir?

fugue

Zümrüt Hojtir, Ama Benenah
Emektar

Discord:

srcn.

Elmaslar
896
Puanlar
16.080
Yer
İzmir
yeni_logo.png

artist_214762.jpg

AYŞE KULİN KİMDİR?

En sevdiğim yazarlardan bir tanesi olan Ayşe Kulin'in hayatı başarılar ile geçiyor. Neredeyse her dalda ödülü olan bu yazarın hayatı aşağıdaki gibi ilerliyor;

Ayşe Kulin 1941 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Lise öğrenimini Amerikan kız Koleji’nde tamamladı. Buradaki eğitim sürecinde yazar olmaya karar verdi. Eşiyle beraber Londra’ya yerleştikten sonra burada London School of Economics’te sosyoloji eğitimi aldı. Ayşe Kulin’in öykülerden oluşan ilk kitabı 1984 yılında yayımlandı. Bu kitapta yer alan “Gülizar” adlı öykü, 1987 yılında Nisan Akman yönetmenliğinde beyaz perdeye uyarlandı ve film, 1986 yılında Kültür Bakanlığı Ödülü’nü kazandı. 1997 yılında yayımlanan “Adı: Aylin” kitabı ile İstanbul İletişim Fakültesi tarafından yılın yazarı seçildi. Bu kitap, yazarın geniş kitleler tarafından tanınmasına ve okuyucu kitlesini oluşturmasında büyük rol oynadı. Ayşe Kulin’in, 2004 yılında yayımlamış olduğu Gece Sesleri romanı, 2008 ve 2009 yıllarında TV dizisi olarak uyarlanarak ekranlarda yer aldı. Yine 2009 yılında yazdığı Tek Ve Tek Başına Türkan adlı biyografik romanı, aynı adla televizyona uyarlanarak 2010 ve 2011 yılları arasında ekranlarda yer aldı. Yazarın son olarak Veda isimli romanı, aynı isimle televizyona uyarlanarak 2012 yılında izleyici karşısına çıktı. Ayşe Kulin, aynı zamanda UNICEF TÜRKİYE İYİ NİYET ELÇİSİ olarak görev yapmaktadır. Yazarın Nefes Nefese adlı romanı, 2016 yılında İtalya’da en prestijli roman ödüllerinden olan Premio Roma’da en iyi yabancı roman ödülünü kazanmıştır.

Kendisinin en sevdiği söz ise "Güçsüz gözükmek en gücüme giden şeydir." dir. Kendisinin kitaplarını tanıtıyorum ve paylaşıyorum. Bu kitaplara ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

KENDİ DÜŞÜNCELERİM

Ayşe Kulin'in "Kördüğüm" ve "Kanadı Kırık Kuşlar" kitapları bende var ve okuyorum. Kendisi gerçekten çok güzel konu ve anlatıma sahip birisidir. Kendisini sizlere tanıtmak için saatlerimi veriyorum. Yazdığı hikaye, kullandığı kelimeler bile mantığa oturtturulması ve anlaması ise bir hayli zordur, zaten gördüğünüz gibi geçmişinde zaten başarıdan başarıya koşuyor. Böyle neşeli ve yetenekli yazarların aramızda kalma dileğiyle..

3.PNG

atam.png

Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı