Sol Reklam
Sağ Reklam

Tanıtım Avustralya'da Orman Yangınları Devam Ediyor!

Avustralya'da Yangın Durdurulabilir Mi?

• Tabii ki de bir gün durdurulacak.

Oylar: 3 60,0%
  • Bu iş imkansız gibi görünüyor :(

Oylar: 2 40,0%

• Oy Verenler
    5
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi
2513dd3a-1a97-4c08-9f40-907ddbd08a90-EPA_AUSTRALIA_BUSHFIRES.JPG

Avustralya'da Orman Yangınları Devam Ediyor!
Avustralya adeta tüm dünyadan büyük bir yardım bekliyor.
Selam değerli forum okurları, bugün sizlerle birlikte günlerdir dünya gündemine oturmuş bir konu hakkında konuşacağız. Büyük ihtimal büyük bir kısmınız günler önce Avustralya'da büyük bir orman yangını çıktığını duymuştur ki bu konunun cidden acı verici olduğunu söylemekte fayda var. Her neyse konumuza dönmek gerekirse Avustralya'da neredeyse Eylül ayından beri etkili olan orman yangınları devam ediyor ki bu yangınlar son zamanlarda rüzgar etkisinden dolayı oldukça şiddetlendiğinden kısa sürede olanlar Türkiye dahil dünya gündemine geldi. Bizde bu önemli konumuzda Avustralya'da son yaşanan olayları, gelişmeleri ve yaşananları sizlere bir bir aktaracağız. Hadi o zaman hemen konumuza geçiş yapalım.

WBS4APRMKUI6VP76AIGIRM7REA.jpg

Eylül ayının başından beri devam eden yangın gerek Avustralya gündemini gerekse de dünya gündemini karıştırdı. Eh hal böyle olunca da insan neler olduğunu merak ediyor. Bu sizlere detaylıca bahsettiğim bu yangının altında yatan sebep, Avustralya'da olan kavurucu sıcaklıklar bilir misiniz bilmem ama iklim değişikliğinden dolayı Avustralya'da hava 40 ile 46 dereceyi dahi görüyor. Böylece yoğun sıcaklıklardan Avustralya Ormanları baya yanıyor ki ülkenin her yeri alev alev oldu. Ülkenin hemen yanı bölgesi Yeni Güney Galler'de gökyüzü orman yangınlarından kırmızıya bürünmüştü. Peki bu orman yangını sadece ağaçların ve doğanın bir kısmını mı yok etti? Maalesef ki öyle ama sadece işler bunlarla değil. Coğrafi bilgisi iyi olanlar bilir. Avustralya, hayvan çeşitliliği bakımından verimli ve yangından en çok hayvanlar, ağaçlar etkilendi.

australia-fires-2-rt-aa-200104_mn_hpMain_2_16x9_1600.jpg

Avustralya Yangını Avustralya'yı Nasıl Etkiledi?
Size az önce söylediğim gibi Avustralya yangını gerek Avustralya bölgesini gerekse de dünyanın doğal sistemini tahmin edilemeyecek kadar derinden doğayı etkiledi. Peki ya bu işin istatistiksel görünümü nasıldı? Hadi bunu sizlerle birlikte detaylı bir şekilde konuşalım. İlk olarak Avustralya meydana gelen yangın milyonlarca hayvan türünün büyük bir kısmını yok etti ki bazı hayvan türlerinin türünün yok olduğundan dahi söz ediliyor. Hatta geçen günlerde Avustralya'da çıkan yangında su bulunamadığı gerekçesiyle Avustralya'da olan 10.000 devenin öldürülmesi talep edilmişti ki yapılacak. Bu gerekçeyi sunan kişiler, Avustralya'da olan su kaynaklarının daha az tükeneceğini savunuyor. Bilim insanlarının iddiasına göre kanguruların yaklaşık %30 Avustralya'da olan büyük yangında telef oldu. Ha bu arada neredeyse 5-6 aydır süren bu yangının ne kadar alanı etkilediğini merak ediyor musunuz? Bence merak ettiniz ki sonuçlar çok acı verici... Avustralya'da çıkan orman yangınında yaklaşık İstanbul'un 24 kat büyüklüğünde bir orman arazisi tamamen yandı ve işin en acı yanı ise dünyamıza nefes olan bu ülkenin 4 tarafı halen yanmaya devam ediyor. Yangının ise ne zaman söndürüleceği bilinmiyor.

australia-wildfires.jpg

Herkes 2020 yılının gelmesini kutlarken Avustralya ülkesinde çıkan orman yangını için yas halindeydi ki galiba bir ülke için yaşanabilecek en acı senaryolardan birisi de bu olabilir. Tabii işler sadece ülkeyle de sınırlı kalmıyor çünkü o ülkenin aldığı nefes bütün dünyayı etkiliyor ki her ne olursa olsun doğal ortamları arttırmak için elimizden geleni en ama en iyisini de yapmalıyız. İstatistikleri incelediğimiz zaman Dünya Doğayı Koruma Vakfı, Avustralya'da çıkan yangında yaklaşık 1.25 milyar hayvanın hayatını kaybettiğini iddia ediyor ki bu sayı gerçekten indirgenemeyecek kadar olmasından gereken çok büyük bir sayı ki grafiklerin diğer yüzü ise Avustralya'da 800 milyonu aşkın, birçok memeli, sürüngen ve kuşun öldüğünü gösteriyor. Aynı zamanda dünya genelinde birçok ülkeden Avustralya için gerek insan ve siyasilerden destek mesajları gerekse de yardım ve bağış kampanyaları yapıldı ki bu kampanyalar halen devam ediyor. Bir başka konu ise Avustralya'ya 40 derece gibi bir sıcaklıkta yağmur yağması idi. Neyse ki geçtiğimiz günlerde Avustralya'ya bir yağmur yağdı ve azaldı.

australia-wildfire.jpg

Hatırlıyor musunuz? Sizlere az önce 10.000 devenin öldürüleceğini söylemiştim ki bazı söylentilere göre sadece develer değil; atlar, domuzlar ve bu türden yabani hayvanların öldürüleceğine dair iddialar var ki gerçek olmamasından yanayız. Her şeyi konuştuk peki ya Avustralya için iklim için uğraşanlar ne yapıyor? En basit örneği vermek gerekirse 17 yaşında ki iklim aktivisti Greta Thunberg'u örnek verebiliriz. Kendisi bu küçük yaşında dünyanın iklim sistemi için yıllardır uğraşıyor ve Türkiye dahil dünya genelinde oldukça tanınmış bir kız ki geçtiğimiz haftalardan yana Avustralya için yardım çağrısı ve bağışlar düzenliyor ki Greta Thunberg gibi arkasında birçok iklimci Avustralya'ya gerek bağışlarla gerek çağrılarla destek olmaya çalışıyor. Malum Avustralya'da durumlar bu şekilde ki olayları tam anlayabilmek için aşağıya koyduğum resimleri ve videoları izleyebilirsiniz. Bu oldukça önemli makalemi sonuna kadar okuduğunuz için hepinize çok teşekkür ederim :))

5b936008672e162b6d0b0af9

Son düzenleyen: Moderatör:

HamzaEser

1881 - 193∞
Hosting Görevlisi

Discord:

müneccim hamza#6628

Elmaslar
231
Puanlar
6.835
Maalesef ki , Her Geçen Gün Dünya Daha Çok Yeşillik Kaybediyor.

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Maalesef ki , Her Geçen Gün Dünya Daha Çok Yeşillik Kaybediyor.

Dediğiniz gibi iklim değişikliği dünyanın sonunu her geçen gün yavaş yavaş getiriyor ki biz insanların artık bir şeyler yapması gerekiyor :(

JAVA

Zombi Geldi, Beni Yedi

Discord:

Silberpfeil#0267

Elmaslar
172
Puanlar
6.850
Boğazım düğümlendi.

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

GameUx Studios

Poyraz HANCILAR
Elmaslar
61
Puanlar
8.990
Avusturalya'nın tüm dünyadan yardım istediğini yazmışsınız konuda fakat Avusturalya'ya bir sürü ülke yardım etmek istedi fakat Avusturalya bu yardımları kabul etmedi :(

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Avusturalya'nın tüm dünyadan yardım istediğini yazmışsınız konuda fakat Avusturalya'ya bir sürü ülke yardım etmek istedi fakat Avusturalya bu yardımları kabul etmedi :(

Eğer gerçekten kabul etmediyse hali üzücü durum her ne olursa olsun, duygu sömürüsü yapmak yerine o ormanların söndürülmesi gerekiyor.

Aronshire

Das Leben ist zu kurz, du solltest es genießen

Discord:

Aronshire#8111

Elmaslar
629
Puanlar
3.290
Yer
Kocaeli
Minecraft
Aronshire
Oradaki yeşilliklere ve hayvanlara üzülüyorum beter olsun o avusturalya hükümeti ve vatandaşları. Sırf su içiyorlar diye 10bin deveyi öldürücekler. Ölümler şimdiden başladı...

YakupZ

Odunlara Vur Vur Vur!

Discord:

kohen#0075

Elmaslar
19
Puanlar
3.990
Minecraft
diktatorkohen
Umarım en kısa sürede kontrol altına alınabilir.

JAVA

Zombi Geldi, Beni Yedi

Discord:

Silberpfeil#0267

Elmaslar
172
Puanlar
6.850

Aronshire

Das Leben ist zu kurz, du solltest es genießen

Discord:

Aronshire#8111

Elmaslar
629
Puanlar
3.290
Yer
Kocaeli
Minecraft
Aronshire
İşte böyle bir yanıt vermelisin. :)
Develer canlı değilmi? Neden yukarıda anlattığım olaya tepki vermiyorsunuzda sadece koala ve kangurular için üzülüyorsunuz?

JAVA

Zombi Geldi, Beni Yedi

Discord:

Silberpfeil#0267

Elmaslar
172
Puanlar
6.850
Oradaki yeşilliklere ve hayvanlara üzülüyorum beter olsun o avusturalya hükümeti ve vatandaşları. Sırf su içiyorlar diye 10bin deveyi öldürücekler. Ölümler şimdiden başladı...
Haklısın, canım benim. Madem yanıt istiyorsun al sana yanıt.

S

Silinen üye 79251

Ziyaretçi

Umarım en kısa sürede kontrol altına alınabilir.

İşte böyle bir yanıt vermelisin. :)

Develer canlı değilmi? Neden yukarıda anlattığım olaya tepki vermiyorsunuzda sadece koala ve kangurular için üzülüyorsunuz?

Haklısın, canım benim. Madem yanıt istiyorsun al sana yanıt.

Hepinizin eleştirisel yorumlarını okudum ve develerin öldürülmesi konusuna maalesef hak veremeyeceğim. Maalesef dünya yok oluyor :(

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden altınlarını Discord sunucumuzda kazmıyorsun? TIKLA VE KATIL!
Yukarı